V souvislosti s rozvojem solární energetiky v posledních několika letech se objevilo i téma bateriových úložišť. Spolu s tím se na trhu objevilo i mnoho nových dodavatelů baterií různých vlastností a kvality.
Nebudeme se v tomto článku zabývat kvalitou jednotlivých výrobků, i když je jasné, že asi nebude u všech stejná, a jak to tak bývá, ty nejlevnější pravděpodobně nebudou ty nejlepší. Ale o tom jindy.
Dnes se zaměříme především na to, k čemu všemu vlastně baterie mohou sloužit. Samozřejmě, že jsou určeny k ukládání elektřiny, ale ukládání a následné uvolňování energie se děje v různých situacích a pro každou takovou situaci je třeba použít trochu jinou konfiguraci bateriového úložiště.
Jak už jsme se zmínili, baterie mohou sloužit k ukládání elektřiny z fotovoltaických elektráren v době, kdy vyrábějí elektřinu ze slunce. Naše spotřeba je v tu chvíli nízká a dochází tak k přetokům energie do sítě. V tu chvíli je situace na celém trhu stejná. Elektřiny je na trhu nadbytek a její cena je velice nízká, ne-li záporná. Proto je žádoucí tuto energii uložit do baterie a využít později.
Když už hovoříme o ceně elektřiny, je dobré říci, že cena elektřiny se na denním (spotovém) trhu v průběhu dne liší. Tím se dostáváme k dalšímu využití baterií. Jde o takzvané spotování, nebo chcete-li, obchodování na spotovém trhu. Jde o mechanizmus, který využívá baterii k akumulaci energie přímo ze sítě v době, kdy je elektřina levná, a jejímu vybíjení v době, kdy je elektřina na trhu drahá. Tento trend nastává obvykle dvakrát denně a v létě bývá díky výkonu solárních zdrojů výraznější.
Dalším využitím baterií je zajištění stability sítě, tzv. podpůrné služby sítě. Jde v podstatě o to, že majitelé baterií poskytují distributorovi elektrické energie kapacitu svých baterií k tomu, aby do nich velmi rychle uložil přebytečnou energii a v okamžiku nedostatku ji opět do sítě dodal. Tato služba je placená a baterie tak může vydělávat, aniž by byla připojena k dalšímu zdroji energie.
Bateriová úložiště mohou být zajímavá zejména pro průmyslové podniky, jejichž spotřeba má takový průběh, že se v ní vyskytují výrazné špičky (takzvané peaky). Peakshaving, neboli vykrývání těchto špiček, je další funkcí bateriových úložišť. Umožňují vyrovnat tyto špičky a snížit tak hodnotu maximálního rezervovaného příkonu, za který se distributorovi platí nemalé částky.
V souvislosti s průmyslovou výrobou jsou baterie využívány také pro zajištění chodu specifických technologií v době výpadků sítě. Mnohdy se jedná o mikro-výpadky v trvání desetin sekundy, které jsou ale například pro CNC stroje velký problém. Při delších výpadcích jsou pak baterie schopné zajistit dodávku elektřiny i delší dobu. To ocení například výrobci plastů, pro které je velmi důležité, aby jim roztavený materiál ve velmi drahých strojích nezatuhl. V době, kdy se žádná firma neobejde bez počítačů, je však tato záloha užitečná prakticky všude.