Dopad našeho jednání na životní prostředí řeší v poslední době stále více firem i jednotlivců. Proto rozhodně stojí za to zdůraznit význam bateriových úložišť i z pohledu ekologie a environmentálně šetrných projektů.
Slouží například jako náhrada hlučných a kouřících dieselagregátů. Přijeli jste na hudební festival, koncert vaší oblíbené kapely začíná a vy stále ještě stojíte ve frontě na pivo. Jediné, co slyšíte, je ale motor elektrocentrály. Bateriové úložiště je, až na zvuk ventilátoru, chlazení zcela tiché.
Mobilní baterie však můžete nabíjet nejen tiše, ale i ekologicky. Například z fotovoltaické elektrárny, nebo větrné turbíny. Dnes už běžně existují požadavky na takové zdroje energie. Například zahraniční filmové produkce dnes takové zdroje vyžadují.
Už před několika lety se ve Švédsku vlivem rychlého rozvoje elektromobility stalo, že bylo nutné přistoupit k regulaci nabíjení elektromobilů. V podstatě se elektromobily mohly nabíjet jen v sudé, anebo liché dny, podle určité číslice na SPZ. To vše proto, aby to distribuční soustava vydržela.
Nejde ale jen o distribuční síť jako celek. Stává se, že je v některých místech k dispozici pouze omezený příkon, který sice dříve stačil, ale pokud připojíme několik elektromobilů současně, stačit přestává. V lepším případě se budou automobily nabíjet příliš pomalu, v horším je pak nebude možné nabíjet vůbec. Baterie se ale může nabíjet malým proudem celý den a uloženou energii pak vydat v řádu desítek minut. To umožní komfortní nabíjení i při omezené kapacitě přípojky.